Niełatwe życie nastolatka

apple-256261_640

Niełatwo jest być nastolatkiem. Właściwie można powiedzieć, że bycie nastolatkiem to… praca. W dodatku taka, którą młody człowiek wykonuje dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Bez przerwy przez kilka lat. I nikt nie dał mu jakiejś ściągi czy instrukcji obsługi tego stanu. Z jednej strony to stan bardzo naturalny, zwyczajny wręcz. Każdy dorosły przez to przecież przechodził – ludzkość o nastolatkach powinna wiedzieć wszystko, prawda? No właśnie – powinna. A przecież każdy nastolatek od zarania dziejów czuje się niezrozumiały i całkiem odmienny od świata, który go otacza. I tak w zasadzie jest. Nie myli się. Każdy człowiek jest inny, wartościowy i wspaniały. Każdy człowiek jest też kowalem własnego losu. I jeżeli tylko tego chce i będzie nad tym ciężko pracował – osiągnie sukces. Osiągnie w życiu dokładnie to, czego chce.

Polub siebie!

Nie ma bardziej krytycznej istoty niż nastolatek. Dotyczy to również kwestii szeroko pojętego samokrytycyzmu. A przecież w życiu trzeba lubić siebie. Lubić to, kim się jest. Oczywiście, należy dostrzegać swoje wady i pracować nad nimi, by zniknęły, ale należy zrozumieć przede wszystkim jedno – nikt nie jest idealny. Naprawdę. Ludzie idealni nie istnieją, wbrew temu co wmawiają nam nierzadko media. Wielbimy wyidealizowane obrazy. Swego rodzaju idee, które jednakże niewiele mają wspólnego z ludźmi jako takimi, z ludźmi z krwi i kości. Nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. A skoro tak jest – należy przestać pędzić za tym, co nam się wydaje i skupić się na tym, co jest prawdziwe. A prawdziwi jesteśmy my sami. Nie ma nic bardziej prawdziwego.
Sean Covey w swojej książce, 7 nawyków skutecznego nastolatka, w zabawny i pouczający sposób porusza wszystkie te tematy, które są szczególnie bliskie sercu i duszy nastolatków. Życie nastolatka jest piękne, jednak nie jest wolne od swego rodzaju pułapek. Dlatego Sean Covey opowiada o nich na łamach swojej książki – o tych wszystkich pułapkach i problemach, które spędzają sen z powiek chyba każdego nastolatka na świecie. W dodatku nie ogranicza się tylko do mówienia o problemach. W końcu od tego jeszcze żaden problem nie zniknął, prawda? O, nie. Autor idzie o jeden krok dalej i wskazuje drogi do poradzenia sobie ze swoimi problemami. Przekazuje siedem nawyków, które powinien wypracować w sobie każdy nastolatek, by móc przez ten trudny i burzliwy okres przejść w sposób praktycznie bezbolesny. W swojej książki porusza takie zagadnienia jak:
 – budowanie pozytywnego obrazu samego siebie,
 – budowanie pozytywnych relacji z rodzicami,
 – zdobywanie przyjaźni,
 – opieranie się presji otoczenia

Share This:

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>